Nezbytné vybavení pro milovníky vína

E-shop domacivinoteky.cz přináší seznam nezbytného vybavení každého milovníka vína…

 

1/ sklenice na víno

Ve správně zvolené sklenici dovolíte vínu, aby ze sebe ukázalo to nejlepší. Platí jednoduché pravidlo – objem sklenice, respektive její velikost by měla odpovídat složitosti a intenzitě vína. Na lehká šumivá vína se nejlépe hodí úzké sklenice s menším objemem, zatímco na plná červená vína velké balónového tvaru.

Kupodivu u skleniček záleží také na stopce. Nejen, že napomáhá při víření vína, tedy jeho provzdušnění a uvolnění aroma pro ještě lepší chuťový zážitek, ale zároveň minimalizuje nežádoucí přenos tepla.

Ty nejkvalitnější sklenice bývají často ručně foukané a extrémně tenkostěnné s úzkým okrajem. Na výslednou chuť má vliv i druh skla – buket bude v křišťálové sklenici intenzivnější a čistší.

Pro začátek si pořiďte 3 nejběžnější typy:

  • univerzální sklenice na bílé, růžové a svěží červená vína
  • objemově větší širší sklenice na červená plná vína
  • vyšší úzké sklenice typu flétna na šampaňské a prosecco

sklenice

 

2/ vývrtka

Ani ta nejlepší vína vám nepřinesou požitek, pokud už při jejich otevírání svádíte boj. Není potřeba žádných složitostí, bohatě poslouží klasický číšnický otvírák připomínající tvar kapesního nože.

 

3/ dekantér

Použití karafy k podávání vína není jen stylovou součástí kultury stolování. U mnoha červených vín může být dekantace důležitá i z chuťových důvodů. Jedním z nich je, že přídavek kyslíku způsobí to, že mladé víno získá na zralosti a stane se plnějším. V lahvi starších červených vín se zase může tvořit sediment a ten při pečlivém dekantování zůstane v láhvi.

decanter

 

4/ vinný sklep

Pokud to s vínem myslíte vážně, budete se muset zamyslet nad podmínkami skladování. Kolísající teploty, vibrace a jasné světlo mohou způsobit problémy s kvalitou během relativně krátké doby. Ideálním případem je sklep – chladný, tmavý a bez vibrací. Pokud tuto možnost nemáte, pořiďte si domácí chladničku na víno. Na výběr je celá řada vinoték, které disponují různou velikostí, způsobem umístění a teplotními zónami. Nabídka je v současné době opravdu široká.