Při jaké teplotě podávat víno?

Řeknete si, vždyť je to jasné… Bílé a růžové víno se podává chlazené a červené při pokojové teplotě. Jak jednoduché… Ale pokud jde o opravdu kvalitní vína, fungovat to takto jednoduše nebude a nesprávným uskladněním dokážete někdy i výrazně ovlivnit výslednou chuť. Chcete-li tedy objevit pravé potěšení v jakémkoli víně, vše jde do detailů a správná teplota podávání je naprosto kritická. Jednoduchou pomoc Vám k tomu nabízí domácí vinotéka, která vše ohlídá za Vás. U kvalitních vín má totiž i malý teplotní rozdíl značný vliv na chuť.

V případě, že jste si už vinotéku domů pořídili, jaké optimální teploty byste si na ní měli nastavit? Základním principem je, že čím lehčí, mladší a sladší víno je, tím nižší by měla být teplota, při které je víno skladováno a podáváno. Naopak vína s hutným tělem a vyzrálostí by měla být podávána při teplotě vyšší.

Pro sladká šumivá vína se tak doporučuje velmi nízká teplota podávání cca kolem 6 ° C. Jednoduchá bílá vína se zbytkovou sladkostí chutnají nejlépe při 7 ° C a suchá, ne příliš těžká, bílá vína a šampaňské by měla být před nalitím do sklenice chlazena na 8 ° C. Podobně tomu je i v případě růžových vín. 7 ° C je ideální teplota pro nekomplikovaná ovocná vína se zbytkovou sladkostí, pro růžová vína s vyšší kvalitou je dobré teplotu o jeden-dva stupně zvýšit.

Pravidlo podávání červeného vína při pokojové teplotě také tak úplně neplatí. Tato tradice pochází z doby, kdy pokojová teplota nikdy nepřesáhla 19 ° C, v současné době je však běžné, že jsou místnosti vytápěny na 22 ° C, což už představuje výrazný teplotní rozdíl. Ideální teplotou pro červená vína s vyšší ovocností je zhruba 14 ° C, pro těžší červená vína pak teplota kolem 16 ° C. 18 ° C je pak ideální teplota pro pití vyvážených červených vín s plnou chutí.

Chladnička na víno tak představuje perfektní řešení skladování vína v pohodlí domova, v hotelích, penzionech či restauracích. Jejich nabídka je v současné době tak široká, že si vybere opravdu každý.

 

wine storage