Pokud to s vínem myslíte vážně, a chcete si vychutnat každou láhev, musíte se o něj řádně starat, to už víme. Prvním krokem je správné uchování lahví, tedy ve sklípku nebo v domácí vinotéce/chladničče na víno. Nikdy nedávejte lahve s vínem do běžné lednice -budou podchlazené. Neméně důležitá je teplota při podávání a konzumaci. Teplota ovlivňuje výslednou chuť a vůni. Příliš vychlazené víno by neuvolnilo vůni a chuť by byla doslova nijaká. Příliš teplé víno je naopak cítit hlavně po alkoholu a chuť může být až pálivá.
Obecné pravidlo nastavení teploty je, od bílých k červeným, od lehčích k plnějším vínům, přesně takto by měla stoupat teplota.
- Suchá kvalitnější vína chutnají nejlépe při teplotě 10 – 12°C
- Bílá vína – nasládlá, jednodušší, lehčí, kyselejší vína – mohou být mírně chladnější. Stejně tak sekty,
- perlivá vína, růžová vína jsou ideální při teplotách do 10°C.
- Mladá červená vína 13 – 16°C
- Starší červená vína 16 – 18°C
Nezapomeňte, že červené víno je dobré po otevření nechat alespoň hodinu stát, aby se vydýchalo. V tu chvíli se ale okamžitě začne ohřívat, co s tím? Těsně před otevřením, láhev trochu podchlaďte.
Stejně tak bílé, jakmile láhev otevřete a rozlejete, víno se začne okamžitě ohřívat. Rozdíl v chuti mezi první a poslední sklenkou může být pro někoho zásadní, i s tím musíte při podání počítat.
Nicméně teploty jsou pouze orientační a doporučené. Ochutnejte co nejvíce vín, jenom tak poznáte, co Vám doopravdy chutná. Co člověk, to jedinečná chuť. Někomu může chutnat červené víno spíše podchlazené a růžové naopak teplejší. Neexistují univerzální pravidla pro všechny.