V čem spočívají výhody domácích vinoték?

Chladnička na víno je navržena tak, aby co nejvěrohodněji napodobovala prostředí ve vinném sklípku. Důležité jsou takové faktory jako je méně světla, nižší teplota nebo míra vlhkosti. To vše vám přirozeně nabízí vinný sklep, ale ne každý z nás má možnost takového sklípku v domě a v případě bytu se jedná přímo o nemožnost. Domácí vinotéka se tak stává dokonalým řešením.

Pro vaše vína nabízí správnou konstantní teplotu pro uložení i servírování. Jednozónové vinotéky se obvykle používají buď k nachlazení jednoho druhu vína nebo pro jejich dlouhodobější uchovávání – archivaci. Ideální teplota pro takovéto skladování se pohybuje mezi 12-14 °C. Dvouzónové nebo třízónové vinotéky slouží především ke skladování různých druhů vín a jejich servírování při správné teplotě.

Důležitým vybavením vinoték je ochrana proti UV záření. UV světlo totiž dokáže nepříznivě ovlivnit proces stárnutí, a proto bývají dveře vinoték často doplněny touto ochranou.

Dalším krokem pro správné uchování vín je skladování bez vibrací. I proto mají vinotéky DUNAVOX nainstalovánu u většiny modelů technologii s tlumením vibrací.

Opomenout však nelze ani samotné uložení lahví, které by mělo být ve vodorovné poloze. Tím předcházíte situaci, kdy by mohl korek zevnitř vyschnout. Domácí vinotéky bývají vybaveny buď kovovými nebo dřevěnými policemi, které ve většině případů poskytují stabilnější uložení.

V neposlední řadě je v souvislosti s vinotékami třeba zmínit vlhkost vzduchu ve vnitřním prostředí. Ta je ideální v rozmezí od 50 do 80 %. Pokud vlhkost klesne příliš nízko, může korek vyschnout a pokud je vlhkost příliš vysoká, bude se uvnitř tvořit plíseň.

Správné uchovávání vín není otázkou poslední doby, ale řeší se již stovky let. Moderní doba však přichází s moderním řešením v podobě domácích vinoték, které dokážou požadované prostředí plně nahradit a někdy dokonce předčit.