Čím se liší výroba červeného vína od bílého?

Zní to vcelku jako jednoduchá otázka s jasnou odpovědí – červené víno se přeci vyrábí z červených hroznů, bílé víno z bílých. Odpověď však není tak jednoznačná. Jednoznačné však je, že ať už se jedná o bílé nebo červené víno, vychutnáte si ho jen v případě, že bude správně nachlazené. A v tom Vám může pomoci domácí vinotéka.

 

vinice

 

Lidé přirozeně předpokládají, že bílé víno je vyrobeno z bílých hroznů a červené víno z červených hroznů, ale není to úplně pravda. Pro začátek – červené víno vůbec není vyrobeno z červených hroznů, ale převážně z modrých! Téměř všechny odrůdy používané k výrobě červeného vína jsou více či méně tmavě modré barvy. Ty červené, jako je Pinot Grigio nebo Tramín červený, jsou obecně používány k výrobě bílého vína. Kromě toho existuje velký rozdíl mezi červeným a bílým vínem, pokud jde o výrobní proces.

 

bile hrozny

 

V případě bílého vína je tento proces vcelku jednoduchý: hrozny se lisují a šťáva, známá jako mošt, se nechává zkvasit na víno. Možná Vás překvapí, že pokud byste stejný proces zopakovali s modrými hrozny, nedostanete červené víno, jak by se dalo předpokládat, ale také bílé. Šťáva z většiny tmavých odrůd je totiž čirá nebo lehce nažloutlá – barviva se většinou nacházejí pouze ve slupce jednotlivých bobulí. Proto musí být hrozny při výrobě červeného vína nejprve rozdrceny nebo hrubě pomlety, aby se vytvořil takzvaný rmut, který se nechává několik dní kvasit. Slupky tak zůstávají součástí fermentace neboli kvašení a lisování probíhá až následně.

 

modre hrozny

 

Také Vás napadlo, že by se vlastně dalo vyrábět i bílé víno z modrých hroznů? Napadlo to i řadu výrobců. Jedním z příkladů je výroba šampaňského, které je povoleno vyrábět pouze ze tří odrůd vín – Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier. Pouze první jmenované je bílou odrůdou vína, další dvě mají hrozny modré, a přesto se z nich vyrábí světlé šumivé víno. Dochází k tomu procesem, kdy se čistá šťáva vylisuje a následně okamžitě fermentuje. Ve francouzštině se tento postup nazývá „Blanc do Noirs“, což v překladu doslova znamená „bílá z černé“.

Stejně tak jako u lidí, i u vína platí, že není vždy vše tak, jak se na první pohled zdá. A právě v tom se skrývá to kouzlo.