Svatomartinské víno

E-shop domacivinoteky.cz doporučují Svatomartinská vína

Svatomartinské víno získalo své pojmenování podle sv. Martina z Toursu, který byl římským vojákem, poustevníkem a biskupem ve francouzském Tours. V katolické církvi patří mezi první nemučedníky, které církev označila za svaté.

S jeho jménem a svátkem 11. 11. se pojí celá řada zvyků přenesených až do současnosti. Patří mezi ně například setkávání rodin a přátel u společného stolu s martinskou husou a svatomartinským vínem, pečou se martinské rohlíčky, zapalují se martinské ohně, někde se konají průvody vedené jezdcem – sv. Martinem – na bílém koni, který dle pranostiky přiváží první sníh toho roku.

Svatomartinské oslavy se pojí s hojností jídla a pití, a to z toho důvodu, že v tento den vinařům, kteří hospodařili u větších sedláků nebo pro panstvo, končila služba. Vše se tradičně zakončovalo při skleničce prvního vína z podzimní sklizně a u stolů s husími specialitami a sladkými koláči.

Vína, která se v současné době prodávají pod označením Svatomartinské, musí splňovat přísná kritéria a projít hodnocením nezávislé komise. Teprve poté získávají privilegium použití loga Svatomartinské na etiketě a na hrdle lahve. Otevřít by se dle tradice neměla dříve než 11. 11. v 11 hodin dopoledne. Produkce a obliba těchto vín rok od roku roste. V letošním roce se na trh dostane 2,35 milionů lahví Svatomartinského vína. Těšit se můžeme na 304 druhů vín od 74 vinařů. Věříme, že z takhle široké nabídky si vybere opravdu každý!

svatomartinske